/old/biografia

Biografia

Biografia artystyczna

 • 1960 Pierwsze lata życia

  Urodzony w Puławach w 1960 roku, naukę muzyki rozpoczął w Podstawowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu w klasie fortepianu. Kontynował w Ogólnokształcącym Liceum Muzycznym w Krakowie już w klasie kontrabasu, by tam w 1984 ukończyć Akademię Muzyczną.

 • 1978 Zespół "Confirmation"

  W trakcie nauki w krakowskim Liceum Muzycznym rozpoczął działalność w pierwszym profesjonalnym zespole jazzowym Confirmation, z którym w 1978 zdobył II miejsce w najbardziej prestiżowym ogólnopolskim konkursie młodych zespołów jazzowych Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Wtedy został uhonorowany także nagrodą indywidualną. Zespół został również zaproszony na pierwszy wyjazd zagraniczny do Jugosławii, a także dokonał nagrań w Studiu Polskiego Radia w Krakowie.

 • 1979 Muniak, Don Cherry, Jazz Jamboree

  W 1979 Andrzej Cudzich otrzymał propozycję współpracy z kultową postacią polskiego jazzu, Januszem Muniakiem, z którym grał nieprzerwanie do roku 1985. W 1980 występuje wraz z nim na najstarszym europejskim festiwalu jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie. Koncert ten stanowił moment przełomowy w karierze muzyka: w kwartecie Janusza Muniaka występował legendarny trębacz Don Cherry, co zaowocowało dalszą współpracą i nagraniem płyty. Od tego momentu Andrzej grał na festiwalu Jazz Jamboree niemalże rokrocznie. Kolejne lata współpracy z Januszem Muniakiem obfitowały w niezliczoną ilość koncertów w Polsce i poza jej granicami oraz w liczne sesje nagraniowe. Andrzej Cudzich występował m.in. na festiwalach: Jazz Ost West, Umbria Jazz, Maastricht Jazz Festival, Frankfurter Jazz Tage, Enschede Jazz Days, w Liege, w Brukseli, w Budapeszcie, w Pradze, w Dreźnie, w Bratysławie i we Wiedniu. Miał również szansę koncertować ze znanymi muzykami, takimi jak Joe Newman, Freddie Hubbard czy Sal Nistico.

 • 1982 Ptaszyn, Walk Away, Jazz Juniors

  Równolegle w 1982 Andrzej Cudzich zawiązał z Krzysztofem Zawadzkim zespół Walk Away. Formacja wzięła udział w krakowskim konkursie młodych zespołów Jazz Juniors, zdobywając II nagrodę.
  W tym samym roku Cudzich otrzymał również propozycję współpracy z nestorem polskiej sceny jazzowej, Janem Ptaszynem Wróblewskim. Grał we wszystkich jego formacjach: Kwartet, Septet, Grand Standard Orchestra, Towarzystwo Nostalgiczne Swingulas, a także występował na wielu festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Jantar, Jazz Nad Odrą, Jazz Jamboree oraz nagrał kilka płyt.

 • 1984 Top Jazz Forum

  Począwszy od 1982, Andrzej Cudzich był zapraszany do współtworzenia sekcji rytmicznych na konkursach w Zamościu, Kaliszu i Katowicach. W 1984 po raz pierwszy w plebiscycie czasopisma muzycznego „Jazz Forum” został wybrany jako najlepszy polski kontrabasista. Od tego czasu niemal nie schodził z pierwszych miejsc tej ankiety.

 • 1985 Szukalski

  W 1985 rozpoczął współpracę z zaliczanym do europejskiej czołówki saksofonistów jazzowych Tomaszem Szukalskim. Nagrał z nim trzy płyty oraz koncertował na wielu festiwalach w Polsce i w Europie. Najważniejszy z nich to North Sea Jazz Festival w Hadze. Z Szukalskim występował również w Rosji, Gruzji, Łotwie, Estonii, Bułgarii, Turcji, Portugalii oraz w Etiopii.

 • 1989 Patrycja Beysens

  W 1989 wziął udział w europejskim tournee (Belgia, Niemcy, Holandia, Francja) belgijskiej wokalistki Patrycji Beysens. Współpraca z nią zapoczątkowała jeden z bardziej aktywnych okresów w karierze artystycznej Andrzeja Cudzicha.

 • 1990 Belgia, Holandia

  W latach 1990-1993 nawiązał współpracę z czołowymi postaciami jazzu francuskiego, belgijskiego i holenderskiego. Byli to m.in.: Jack Van Poll, Felix Simtaine, Michell Herr, David Linx, Filip Abraham, John Ruocco, Hans Van Oosterhout, Eric Lenini, Joe Krause, Robert Jan Vermoulen, Jean Francis Prins. Z muzykami tymi koncertował po całej Europie zachodniej, głównie w klubach Amsterdamu, Rotterdamu, Antwerpii, Brukseli, Lille i Paryża. W tym czasie zaczął organizować swoje własne zespoły, pojawiły się także pierwsze autorskie kompozycje. W 1990 występił na festiwalu Jazz Jamboree jako lider międzynarodowego kwartetu z Michelem Herrem, Felixem Simtainem i Johnem Ruocco.

 • 1992 Namysłowski, Deborah Brown

  W 1992 rozpoczął również współpracę z wiodącą postacią jazzu polskiego, Zbigniewem Namysłowskim. Zaowocowało to występami na wielu festiwalach jazzowych, m.in. w Tibilisi, Budapeszcie, Paryżu, Frankfurcie, Hannoverze. Z zespołem Namysłowskiego koncertował również z wybitną amerykańską wokalistką Deborah Brown.

 • 1993 Śmietana, USA

  Rok 1993 to początek blisko pięcioletniej działalności z czołowym polskim gitarzystą Jarosławem Śmietaną. Okres ten pełen był wiele podróży i nagrań. W 1994 miał miejsce pierwszy wyjazd do U.S.A. (Nowy Jork) i Kanady (Vancouver). Ponadto kontrabasista rozpoczął współpracę ze słynnymi gwiazdami jazzu światowego. Byli to m.in.: Eddie Henderson, Carter Jefferson, Gary Bartz, Hamiett Bluiett, Bob Berg, Gary Thomas, Joey Calderazzo, Dave Kikoski, Jim Mc Neally, Idris Muhammad, Greg Bandy, Carl Allen, Ronnie Burrage.

 • 1996 "Able to Listen", AmenBand

  W 1996 nagrał swoją pierwszą autorską płytę zatytułowaną Able to listen z Garym Thomasem, Davidem Kikoskim i Ronniem Buraagem. Znalazły się na niej znane kompozycje Cudzicha, jak chociażby: Don't look back, Able to listen, West wind czy Watch Your step. W tym samym roku Andrzej Cudzich zainicjował także działalność zespołu AmenBand, w którym zrealizował swoje pomysły kompozytorskie, pisząc piosenki utrzymane w estetyce soulowej.

 • 1998 "Simple Way"

  W 1998 powstała kolejna autorska formacja - Andrzej Cudzich Quartet, a wraz z nią płyta Simple Way zawierająca nowe kompozycje jazzmana: tytułowa Simple way, Nothing else to do, Exciting story, a także utwór, który znalazł się na drugiej płycie zespołu Amenband w wersji wokalnej: Talking to Father (Rozmowa z Ojcem). Na płycie wystąpili: Joachim Mencel, Adam Pierończyk i Łukasz Żyta.

 • 2000 Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik

  W 2000 odbyła się trasa koncertowa z Urszulą Dudziak i Grażyną Auguścik po Polsce, Anglii, Czechach i Słowacji.

 • 2001 Kuwejt, Serbia, Hiszpania:

  Lata 2001/2002 obfitują m.in. w wyjazdy do Kuwejtu, Serbii, Hiszpanii:

  • Andrzej Cudzich Quintet w składzie Arnau Boix, Joan Albert, Janusz Skowron, Erwin Serrutton na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Terrasie,
  • Andrzej Olejniczak flamenco Quartet na trasie w Hiszpanii,
  • trasy koncertowe z Piotrem Wojtasikiem,
  • trio z Piotrem Wyleżołem i Łukaszem Żytą,
  • współpraca z wybitnym trębaczem Wallacem Roneyem (wraz z Davidem Kikoskim i Ronniem Burragem - projekt nagrania płyty, który nie zdążył zostać wprowadzony w życie).

Andrzej Cudzich w trakcie swojej 25 letniej kariery artystycznej angażował się wielokrotnie jako pedagog i wychowawca młodych pokoleń muzyków, był również członkiem Jury wielu konkursów. Po raz pierwszy prowadził klasę kontrabasu na Warsztatach Jazzowych w Chodzieży w roku 1983, gdzie później wielokrotnie był zapraszany jako wykładowca. Prowadził także zajęcia w klasie kontrabasu na warsztatach w innych miastach Polski, jak: Zielona Góra, Brzozów, Krosno, Bielsko Biała, Morąg, Suwałki, Górka Klasztorna, Karpacz, Przemyśl, Kraków, Warszawa, a także poza jej granicami: Dworp (Belgia), Antwerpia (Belgia), Dusseldorff (Niemcy), Vancouver (Kanada), Ankara (Turcja), Addis Abeba (Etiopia), Moskwa (Rosja).

W 1993 został zatrudniony w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie w charakterze nauczyciela prowadzącego zespół jazzowy, a w 2000 także w Liceum Muzycznym im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, do którego sam uczęszczał. Andrzej Cudzich zmarł po walce z ciężką chorobą 23 listopada 2003.

Zespół AmenBand

Zespół AmenBand powstał w 1996 roku podczas nagrywania materiału na płytę Łąki Twoich Obietnic. Obok Andrzeja Cudzicha (1960-2003) - lidera, kompozytora, a zarazem jednego z najbardziej cenionych kontrabasistów w Polsce i w Europie na płycie pojawili się: wokaliści - Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz, Ewa Uryga i Bożena Dłuciak oraz Janusz Skowron (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Zawadzki (perkusja), a także goście - Tomasz Szukalski (saksofon), Robert Cudzich (gitara), Andrzej Jagodziński (fortepian). Na krążku znalazły się w większości utwory Andrzeja Cudzicha, a także popularne pieśni chrześcijańskie, takie jak Kocham, więc nie muszę się bać, Czy wiesz, że to już czas, jak też Jezus mój Zbawiciel.

W 1998 roku zespół nagrał drugą płytę, Rozmowa z Ojcem złożoną w całości z kompozycji Andrzeja Cudzicha, w tym utworu tytułowego, zarejestrowanego także jako ballada instrumentalna (Talking To Father) na jazzowej, autorskiej płycie kontrabasisty Simple way. Oprócz stałej obsady wykonawczej (Beata Bednarz, Ewa Uryga, Janusz Skowron i Krzysztof Zawadzki) pojawili się goście, a wśród nich: Mieczysław Szcześniak (wokal), Eric Marienthal (saksofon), Leszek Szczerba (saksofon), Joachim Mencel (fortepian), Jacek Królik (gitara), Mariusz Puchłowski (fletnia pana), Mariusz Pędziałek (obój), Radosław Kuliś (perkusja), Jan Pilch (instrumenty perkusyjne), Maciej Szejbal (instrumenty perkusyjne), orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jana Jarczyka oraz krakowski chór pod dyrekcją Rafała Marchewczyka.

Trzecia płyta Coraz bliżej powstała w 2002 roku. W nagraniach wzięli udział: wokaliści - Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz, Patrycja Gola oraz Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe), Janusz Skowron (fortepian), Radosław Kuliś (perkusja), a także goście: Piotr Wojtasik (flugelhorn), Marek Podkowa (saksofon tenorowy), Robert Cudzich (gitara), Adam Szewczyk (gitara). Znajdują się na niej w większości kompozycje autorstwa Andrzeja Cudzicha, w tym modlitwa Ojcze nasz. Nie zabrakło także pieśni uwielbieniowej (Panie my Twoje dzieci Boba Fitza).

Autorami większości tekstów na wszystkich trzech płytach są Jolanta Kołodziejska, Andrzej Bujnowski OP i Adam Ziemianin. Przez 7 lat swojego istnienia AmenBand można było usłyszeć na wielu festiwalach i koncertach. Do najważniejszych trzeba zaliczyć występ na Placu św. Piotra w Rzymie w lipcu 2000 roku podczas Jubileuszowej Pielgrzymki Narodowej Polaków. Zespół prowadził również wielokrotnie warsztaty muzyczne w Bielsku-Białej, Krośnie, Zielonej Górze, Górce Klasztornej i Karpaczu.

Rok 2002 owocuje współpracą z Violą Brzezińską (wokal), Jackiem Tarkowskim (instrumenty klawiszowe), Krzysztofem Nakończym (gitara), Radosławem Kulisiem (perkusja), a także z wokalistką Renatą Wołkiewicz.

Warto wspomnieć także o pieśni zatytułowanej Chwała powstałej już podczas choroby Andrzeja Cudzicha, która co prawda nie zdążyła znaleźć się na żadnej z płyt AmenBandu, jednak na stałe wpisała się w muzykę polskiego nurtu CCM.

W 2011 roku Wydawnictwo Edycja św. Pawła dokonało reedycji dwóch nieobecnych już na rynku albumów: Łąki Twoich Obietnic oraz Coraz bliżej.

Życie prywatne

Andrzej Cudzich urodził się 25 czerwca 1960 roku w Puławach. Muzyka od zawsze była czymś, co kochał. Gromadził nagrania i namiętnie ich słuchał. Od najmłodszych lat pochłaniał go przede wszystkim jazz, choć jego pierwszym idolem był Jimie Hendrix. Od szóstej klasy jeździł już także regularnie na festiwal Jazz Jamboree: - Wystawałem pod klubami jazzowymi nawet i do rana z nadzieją, że bramkarz zgodzi się na darmowy występ (Jazz Forum, wrzesień/1996. Autor wywiadu - Robert Buczek).

W klasie siódmej rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej I stopnia w Nowym Targu. Uczył się tam w klasie pani Chodorowicz, którą przez całe życie doceniał jako pierwszego pedagoga. Andrzej już wtedy wyróżniał się wybitnymi zdolnościami artystycznymi. Po dwóch latach nauki dostał się do Liceum Muzycznego w Krakowie. Można powiedzieć, że kontrabasistą został przypadkiem. - Zdawałem na trąbkę, ale komisja stwierdziła, że mam nieodpowiedni zgryz i w końcu trafiłem do klasy kontrabasu (j.w.).

W klasie poznał Ewę, swoją przyszłą żonę. Studiowali także na jednej uczelni - Akademii Muzycznej w Krakowie. Ślub odbył się w 1983 roku. W 1985 roku przyszła na świat córka Katarzyna, a w 1988 syn Karol. Dzieci poszły w ślady rodziców, kształcąc się muzycznie (Katarzyna - flet, Karol - perkusja).

Wolny czas między wyjazdami Andrzej spędzał bardzo aktywnie. Różnorodne sporty, wyjazdy w góry, czas z rodziną… Jego zainteresowania i zdolności były tak szerokie, że nie sposób wspomnieć o wszystkim, w co się angażował. Mimo silnego charakteru był bardzo wrażliwy. Duże znaczenie miała dla niego rodzina, dom, relacje z przyjaciółmi. Zawsze był otwarty na drugiego człowieka i pomagał, komu tylko był w stanie.

W latach 80. wraz z żoną trafił do wspólnoty charyzmatycznej w Nowym Targu - Odnowy w Duchu Świętym. Wiązało się to z całkowitym przeobrażeniem jego życia. Bóg zaczął być obecny na pierwszym miejscu, a celem stał się także wzrost duchowy. Kolejnym etapem tej drogi była przynależność do krakowskiej wspólnoty Nowe Jeruzalem, gdzie wraz z żoną prowadzili grupkę dla małżeństw. Wspólnota była dla niego bardzo ważnym aspektem i pozostał z nią związany do końca swojego życia.

Jego zamiłowanie do muzyki zaczęło przejawiać się także w tej sferze. W 1992 roku powstała inicjatywa Spotkań Muzyków Chrześcijan (Dursztyn, później Ludźmierz, obecnie Strefa Chwały), w którą od początku był bardzo zaangażowany. Kilka lat później założył jazzowo-soulowy zespół AmenBand i do końca aktywnie działał na scenie chrześcijańskiej, poprzez muzykę również przyciągając do Boga znanych artystów. - Miał strategię ewangelizacji przez wspólne granie, więc zapraszał do zespołu, również muzyków nie związanych ze środowiskiem chrześcijańskim - komentuje ten fakt Radek Kuliś, perkusista. - Chciał, by w ten sposób mogli obcować z treściami, z którymi może inaczej nie mieliby okazji się zetknąć. Chciał również przyciągnąć sceptyków, pokazując im, że chrześcijaństwo to nie tylko tradycyjna forma i archaiczna muzyka.

Nie wstydził się swojej wiary wśród jazzmanów. Koledzy nazywali go żartobliwie „wikarym”. - Gwarantem szczęścia jest dla mnie świadomość, że jestem dzieckiem Bożym, że Bóg mnie kocha i to bezwarunkowo - dzielił się wiele lat przed śmiercią w „Jezus Żyje”. - Rodzina oznacza szczęście - fakt, że mam kochane dzieci. Trzecią rzeczą jest to, że Bóg nas stale czymś obdarowuje - mnie też dał jakiś talent i tym uczynił mnie szczęśliwym, za to też stale Mu dziękuję („Jezus żyje”, nr. 4).

Jednak to ostatnie chwile pokazały tak naprawdę, jak dojrzała już wtedy była jego wiara i kim był dla niego Bóg: Jezu jesteś tu/ świat odszedł w cień/ mam tylko Ciebie/ moje życie to Ty!... To słowa piosenki Chwała, która powstała już podczas choroby i do której sam stworzył tekst.

Andrzej Cudzich zmarł 23 listopada 2003 roku. Jego pogrzeb przerodził się w prawdziwe uwielbienie Boga. - Pamiętam reakcje niektórych muzyków jazzowych - opowiada Małgorzata Kotarba z Magazynu Muzycznego RUaH. - Nie spodziewali się, że nad grobem można wielbić Boga. Przecierali oczy ze zdumienia.