AmenBand

Andrzej Cudzich portret artysty

Trzecia płyta Coraz bliżej powstała w 2002 roku. W nagraniach wzięli udział: wokaliści – Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz, Patrycja Gola oraz Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe), Janusz Skowron (fortepian), Radosław Kuliś (perkusja), a także goście: Piotr Wojtasik (flugelhorn), Marek Podkowa (saksofon tenorowy), Robert Cudzich (gitara), Adam Szewczyk (gitara). Znajdują się na niej w większości kompozycje autorstwa Andrzeja Cudzicha, w tym modlitwa Ojcze nasz. Nie zabrakło także pieśni uwielbieniowej (Panie my Twoje dzieci Boba Fitza).

Zespół AmenBand

Zespół AmenBand powstał w 1996 roku podczas nagrywania materiału na płytę Łąki Twoich Obietnic. Obok Andrzeja Cudzicha (1960-2003) – lidera, kompozytora, a zarazem jednego z najbardziej cenionych kontrabasistów w Polsce i w Europie na płycie pojawili się: wokaliści – Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz, Ewa Uryga i Bożena Dłuciak oraz Janusz Skowron (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Zawadzki (perkusja), a także goście – Tomasz Szukalski (saksofon), Robert Cudzich (gitara), Andrzej Jagodziński (fortepian). Na krążku znalazły się w większości utwory Andrzeja Cudzicha, a także popularne pieśni chrześcijańskie, takie jak Kocham, więc nie muszę się bać, Czy wiesz, że to już czas, jak też Jezus mój Zbawiciel.

W 1998 roku zespół nagrał drugą płytę, Rozmowa z Ojcem złożoną w całości z kompozycji Andrzeja Cudzicha, w tym utworu tytułowego, zarejestrowanego także jako ballada instrumentalna (Talking To Father) na jazzowej, autorskiej płycie kontrabasisty Simple Way. Oprócz stałej obsady wykonawczej (Beata Bednarz, Ewa Uryga, Janusz Skowron i Krzysztof Zawadzki) pojawili się goście, a wśród nich: Mieczysław Szcześniak (wokal), Eric Marienthal (saksofon), Leszek Szczerba (saksofon), Joachim Mencel (fortepian), Jacek Królik (gitara), Mariusz Puchłowski (fletnia pana), Mariusz Pędziałek (obój), Radosław Kuliś (perkusja), Jan Pilch (instrumenty perkusyjne), Maciej Szejbal (instrumenty perkusyjne), orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jana Jarczyka oraz krakowski chór pod dyrekcją Rafała Marchewczyka.

Autorami większości tekstów na wszystkich trzech płytach są Jolanta Kołodziejska, Andrzej Bujnowski OP i Adam Ziemianin. Przez 7 lat swojego istnienia AmenBand można było usłyszeć na wielu festiwalach i koncertach. Do najważniejszych trzeba zaliczyć występ na Placu św. Piotra w Rzymie w lipcu 2000 roku podczas Jubileuszowej Pielgrzymki Narodowej Polaków. Zespół prowadził również wielokrotnie warsztaty muzyczne w Bielsku-Białej, Krośnie, Zielonej Górze, Górce Klasztornej i Karpaczu. Rok 2002 owocuje współpracą z Violą Brzezińską (wokal), Jackiem Tarkowskim (instrumenty klawiszowe), Krzysztofem Nakończym (gitara), Radosławem Kulisiem (perkusja), a także z wokalistką Renatą Wołkiewicz.

Warto wspomnieć także o pieśni zatytułowanej Chwała powstałej już podczas choroby Andrzeja Cudzicha, która co prawda nie zdążyła znaleźć się na żadnej z płyt AmenBandu, jednak na stałe wpisała się w muzykę polskiego nurtu CCM.

W 2011 roku Wydawnictwo Edycja św. Pawła dokonało reedycji dwóch nieobecnych już na rynku albumów: Łąki Twoich Obietnic oraz Coraz bliżej.