Relacja z koncertu Tribute to Andrzej Cudzich

24.11.2023

fot. Marcin Ciebień
Koncert „Tribute to Andrzej Cudzich – w 20. rocznicę śmierci”
ALINA SIKORSKA
 
To był wyjątkowy koncert. W miniony piątek zostaliśmy zaproszeni, by uczcić pamięć zmarłego 20 lat temu znakomitego kontrabasisty jazzowego, Andrzeja Cudzicha.
 
[…] Na koncercie zebrali się jego znajomi, przyjaciele, a przede wszystkim rodzina – żona, dzieci, wnuki, a także zięć, Mikołaj Budniak, który jako prezes Fundacji im. Andrzeja Cudzicha był gospodarzem tego wieczoru.

Pierwszą część koncertu „Tribute to Andrzej Cudzich” poprowadził muzycznie dawny przyjaciel Andrzeja, Joachim Mencel. Wraz z Leszkiem Żądło, Piotrem Narajowskim i Szymonem Madejem zaprezentowali materiał instrumentalny. Towarzyszył im amerykański gitarzysta Steve Cardenas.

Muzyczne nawiązanie do amerykańskiego jazzu w przypadku wspomnień o Andrzeju było bardzo na miejscu, bo to, co dziś wydaje się nam oczywiste, czyli projekty z udziałem Amerykanów, przed 20 laty i wcześniej pozostawało często w sferze marzeń. Nawet sam dostęp do muzyki zza oceanu nie był łatwy. Andrzej koncertował i nagrywał m.in. z Garym Thomasem, Davidem Kikoskim czy Ronniem Bouragem (album „Able to listen” z 1996 roku).

Poza tym, że uznawany był za najlepszego kontrabasistę jazzowego w Polsce i grał w świetnych składach, to równocześnie koncertował z założonym przez siebie zespołem AmenBand. W ostatni piątek repertuar tego zespołu przypomniały wokalistki, Beata Bednarz i Natalia Szczypuła, a dodatkowo na scenie pojawili się Mikołaj Budniak, Grzegorz Sykulski oraz Karol Cudzich – syn Andrzeja. Koncert zwieńczyła instrumentalna modlitwa Andrzeja „Rozmowa z Ojcem”, którą na kontrabasie zagrał Paweł Wszołek, laureat tegorocznej nagrody im. Andrzeja Cudzicha „Złoty Kontrabas”.

fot. Marcin Ciebień
fot. Marcin Ciebień
fot. Marcin Ciebień
fot. Marcin Ciebień

Urzekająco zabrzmiała tego wieczoru lira korbowa, na której Joachim Mencel gra równie pięknie, jak na fortepianie. Jej archaiczne, rodem ze średniowiecza, zupełnie nieziemskie brzmienie Joachim świetnie wprowadza do współczesnych kompozycji jazzowych. To zachwyca. […]

Jazz to muzyka otwarcia i szczerości. Szansa na prawdziwe spotkanie osobowości, charakterów, temperamentów… Tu się nie odgrywa z pamięci, ale trzeba opowiedzieć szczerze coś o sobie. I może właśnie to jest ten najtrudniejszy element muzyki improwizowanej. Szczerość. Taki był Andrzej w muzyce i życiu. […]

Koncert w rocznicę jego śmierci pokazał, ile dobra możemy po sobie zostawić w drugim człowieku, w tych, których spotykamy, z którymi żyjemy, pracujemy, którym przekazujemy to, co w życiu najważniejsze. Bez wielkich manifestów, bez krzyku, tak po prostu, czasem tylko w małych gestach, z których rodzi się wielka miłość albo w dźwiękach, z których rodzi się wielka muzyka. […]

 

Koncert „Tribute to Andrzej Cudzich – w 20 rocznicę śmierci” objął Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, a całe wydarzenie było współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.